Gdy balkon jest nieszczelny, wtedy znajdujące się pod nim pomieszczenia narażone są na uszkodzenie ścian i sufitów. Dodatkowo zniszczeniu może ulec termoizolacja budynku. Jak uszczelnić balkon? Przeprowadzenie prac nie musi być skomplikowane!
Kiedy konieczne jest uszczelnienie balkonu?
Gdy po deszczu na balkonie utrzymuje się wilgoć, wtedy oznacza to, że nie jest ona prawidłowo odprowadzana. Nadmiar wilgoci może niszczyć materiały budowlane. Także do ich zniszczenia przyczyniają się inne czynniki. Wówczas wilgoć zaczyna penetrować w głąb posadzki oraz ścian. Efektem jest przeciekający balkon, który może być przyczyną wielu dalszych problemów.
Wilgoć w pomieszczeniach nie wróży niczego dobrego. Powoduje ona powstawanie niebezpiecznych pleśni oraz może naruszyć konstrukcję budynku, dlatego konieczne staje się wykonanie drogich remontów.
Zatem uszczelnienie balkonu – https://durodach.pl/wskazowki/uszczelnianie-tarasu-i-balkonu-hydroizolacja-zywica-poliuretanowa-na-balkon-taras/ konieczne jest wtedy, gdy na ścianach i sufitach w pomieszczeniu poniżej balkonu zaczynają pojawiać się niepokojące objawy jak zacieki czy pleśń. Także sygnałem do przeprowadzania napraw powinny być oznaki nieszczelności widoczne na elewacji, na przykład nadmierne zawilgocenie tynków przy balkonie.
Na czym polega uszczelnienie balkonu?
Prace polegające na uszczelnieniu balkonu warto wykonać jak najszybciej, już przy pierwszych objawach nieszczelności, aby dzięki temu zapobiec dalszemu niszczeniu się konstrukcji budynku.
Uszczelnienie balkonu, czyli inaczej jego hydroizolacja, może polegać na zastosowaniu różnych technik. Wiele z nich nie wymaga przy tym złożonych prac i nie pociąga za sobą także znacznych kosztów związanych z ich wykonaniem.
Hydroizolacja balkonu – wybrane metody
Do wykonania hydroizolacji balkonu stosuje się specjalistyczne materiały o właściwościach uszczelniających. Tworzą one wtedy na balkonie powłoki, które zabezpieczają je przed negatywnym wpływem wilgoci.
Przykładowe metody hydroizolacji balkonów:
- zaprawy izolujące
- izolacje elastyczne
- płynna membrana
Gdy balkon jest starszy i wymaga kompleksowego remontu, warto pomyśleć o także o zmianie jego nawierzchni. Tutaj nie trzeba jednak wcale decydować się na drogie płytki ceramiczne. Interesującą alternatywą są płynne membrany, które tworzą na nawierzchni elastyczne powłoki o estetycznym wyglądzie. Takie folie w płynie mogą być też nakładane na stare płytki po ich odpowiednim przygotowaniu. Nie trzeba zatem ich zrywać.
Prace w powyższym zakresie można przeprowadzić samodzielnie, ale dla najlepszych efektów warto zdecydować się na pomoc firm specjalizujących się w pracach hydroizolacyjnych.